Destek Hattı: (0212) 438 0 954

Makaleler

Yemek Şirketi

yemek şirketi
Tabldot Yemek

Genel anlamda bilinen 3 farklı yemek sunumu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi alakart yemek hizmetidir. Bu hizmet restoranlar tarafından verilmektedir ve müşterinin talebi doğrultusunda üretilen yemekler için kullanılmaktadır. İkinci sunum şekli açık büfe sunumudur. Bu servis şeklinde, olabildiğince çok yemek sunumu yapılır ve kişi kendi tercihleri doğrultusunda istediği yemekleri alabilir. Açık büfe sunumu da genellikle lüks otellerde karşımıza çıkmaktadır. Üçüncü servis şekli ise tabldot servisidir. Tabldot servisinde öncesinde hazırlanmış olan menüler tercih seçeneği olmaksızın müşterilere sunulur. Tabldot servis şekli ise genellikle yemek şirketi dediğimiz şirketler tarafından sunulur ki, bu sektördeki en popüler hizmet şekli budur.

Yemek şirketleri tabldot sunumunu zenginleştirmek adına menülerini genişletebilmekte ve bu menü içerisinde farklı seçenekleri müşterilerine sunabilmektedir. Ya da bazı yemek şirketleri menülerin oluşturması işlemini müşterilerine bırakabilmektedir. Kısacası tabldot hizmetini, daha lüks bir hizmet olan alakart ya da açık büfe hizmet türlerine dönüştürmek adına çaba gösterilmektedir. Bu ve benzeri metotlar müşteriler tarafından takdir görmekte ve en azından kısmi olarak hizmeti daha tercih edilebilebilir bir hale getirmektedir.

Ortalama bir yemek şirketi günlük 1000 adet yemek üretmektedir. Toplamda 5000 yemek şirketi olduğu bilinmektedir. Bu ortalamayı da hesaba katarsak yaklaşık olarak günlük 5 milyon adet yemek tabldot esası ya da genişletilmiş tabldot hizmeti olarak verilmektedir.

Tabldot Yemek Nedir?

Tabldot yemek, alakart restoranların aksine size özel yemeklerin yapılmadığı, hazırda olan günün yemekleri ya da günün menüsündeki yemeklerin servis edildiği yemek yöntemidir. Yani tabldot yemek, önceden hazırlanmış bir menünün sabit bir fiyat teklifi sunularak hizmet verilmesidir.

Tabldot Yemek Avantajları

  • Tabldot yemekte menüler genellikle planlı şekilde yapılır. Böylece düzenli olarak tabldot yemek tüketilmesi sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlayabilmektedir. Tabi ki buradaki önemli faktör tabldot yemek menüsünün bir uzman tarafından hazırlanmış olmasıdır. Aksi halde bu avantaj dezavantaja dönüşerek sağlıksız beslenmeyi beraberinde getirmiş olabilir.
  • Tabldot yemek fiyat olarak oldukça önemli avantajlara sahiptir. Çünkü standart bir hizmet neticesinde standartlaşmanın vermiş olduğu tüm maliyet avantajlarını içeriğinde barındırır. Ayrıca israf ve ziyan olarak da önemi maliyet avantajlarına sahiptir.
  • Tabldot yemeğin bir başka avantajı da zamandır. Belki ilk bakışta önemli görülmeyebilir fakat özellikle büyük şirketler için olmazsa olmaz bir konudur bu zaman konusu. Çünkü alakart yemek hizmetiyle tabldot yemek hizmeti arasında ciddi derecede zaman farkı bulunmaktadır. Tabldot yemek toplu olarak yapıldığından dolayı yapılış süresi (örneğin 200 dakika 100 kişi yemek yiyorsa 2 dakika) kişi başı olarak çok kısa bir zamana tekabül eder. Öte yandan alakart ise yemeğine göre değişmekle beraber 20 dakika ila 40 dakikayı bulabilen sürelerde gerçekleşir.

Tabldot Yemek Dezavantajları

  • Tabldot yemekler toplu olarak üretilmesinden dolayı lezzet kalitesi olarak alakart hizmete göre doğal olarak daha düşüktür.
  • Tabldot yemekler istenmeyen yemeklerin menüde olması durumunda israf ve ziyana yol açabilmektedir. Özellikle bir çok kişi tarafından beğenilmeyen bir yemeğin (Örneğin; brokoli yemeği) menüye konulması durumunda o yemek herkes tarafından tüketilmeyeceğinden dolayı israfa yol açabilmektedir.

Bu yazıda tabldot yemeğin ne olduğu ve tabldot yemeğin avantajları ve dezavantajları karşılaştırmalı olarak anlatılmıştır. Konu hakkında daha detaylı bilgi için diğer makale ve yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Tabldot ve türevleri hakkında her türlü bilgi için sitemizi araştırabilirsiniz.

Catering Firmaları

catering firmaları

Bu yazıda catering firmaları hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler yer alacaktır. Catering firması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği, catering firmalarının çalışma prensiplerinin nasıl olduğu gibi catering sektörüne dair bir takım bilgiler olacaktır.

Öncelikle catering kelimesinin ne ifade ettiğiyle başlayabiliriz. Catering yabancı bir kelime olup Türkçe değildir. Fakat ülkemizde sıkça kullanılmaktadır. Sektörü çok net bir şekilde ifade edebilen bir kelime olmasından dolayı kullanımı oldukça yaygındır. Yani yemek denildiği zaman çok geniş bir anlam ifade ettiğinden dolayı catering kelimesi anlatmak istediğimizi daha doğru ifade etmektedir. Catering işi yapan ya da catering hizmeti veren firmalara da catering firmaları denmektedir.

Catering firmaları genel olarak toplu yemek üretimi yapar ve müşterilerine yemek hizmeti sağlar. Yemeklerin üretimi ve sunumunu içeren bu süreç içerisinde de vermiş olduğu hizmet karşılığında müşterilerine kişi başı bir ücretlendirme uygular. Örneğin 80 kişilik bir firma 80 x Birim Fiyat şeklinde ücretlendirilir. Bu çalışma şekli sayesinde firmalar bir personel için ödenen yemek maliyetini de rahatlıkla hesaplayabildiği gibi yemek işini de uzmanlara bırakmanın rahatlığı içerisinde olmaktadır.

Bir catering firması seçerken öncelikle dikkat etmeniz gereken hijyen ve kullanılan malzemelerin güvenilirliğidir. Catering firmasının üretim yerini mutlaka ziyaret edin ve yemeklerde kullanılan malzemelerin ne olduğunu kendilerinden isteyin. Öte yandan yasal olarak zorunluluk gereken bazı belgelerin var olup olmadığını kontrol edin.

İletişim
Net Kurumsal Tabldot Yemek
Çobançeşme Mah. Nish İstanbul C/68 Bahçelievler/İSTANBUL
Tel: (0212) 438 0 954
Fax: (0212) 438 0 953
Web: www.tabldot.org
E-Posta: info@tabldot.org
Anahtar Kelimeler

tabldot, tabldot yemek, tabldot yemek firması, yemek şirketi, catering firması, catering şirketi, yemek firmaları, yemek şirketleri, catering firmaları, catering şirketleri, istanbul yemek firmaları, tabldot yemek firmaları, toplu yemek firmaları, hazır yemek firmaları, büyük catering firmaları, catering hizmeti, catering hizmetleri

Tabldot