Destek Hattı: (0212) 438 0 954

Makaleler

Yemek Firmaları

Yemek firmaları, şirketlere yemek hizmeti sağlayan firmalardır. Yemek firmalarının vermiş olduğu yemek hizmetine kısaca “catering” de denilebilmektedir ki bu son yıllarda oldukça yaygın bir kullanımdır. Kimi zamana kolaylık olması ve daha rahat anlaşılabilmesi için catering firmaları da denmektedir. Çünkü yemek çok genel bir kavramdır. Catering ise daha spesifik olup direk olarak bu işi anlatabilmektedir.

Yemek firmaları insanın ve iş hayatının olduğu her bölgede bulunmaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin her tarafında yemek firması bulmak mümkündür. Sanayinin gelişmiş olduğu ya da nüfusun fazla olduğu illerde nüfusa paralel olarak yemek firmalarının sayısı da artmaktadır. Bir yemek firması toplu yemek üretimi yapar ve yemek maliyetlerini aşağı çekerek toplu alım gücünü kullanır böylece yemekleri uygun fiyatlı ve kalitelidir. Bu sebepledir ki bir çok şirket artık kendi yemeklerini üretmek yerine bu işi profesyonel yemek firmalarına bırakmıştır. Her sektörde olduğu gibi yemek firmaları arasında da merdiven altı üretim yapan firmalar ya da küçük ölçekli firmalar bulunmaktadır. Fakat bu işi kurumsallık boyutuna taşıyan ve profesyonel bir anlayışla hizmet veren yemek firmaları da vardır.

Net Kurumsal, Türkiye’nin en geniş hacimli yemek üretimi sağlayan ve hizmet yelpazesi en geniş yemek firmalarından biri olup bir çok konuda sektöre öncülük etmektedir. Yemek hizmetinin ne kadar profesyonel olarak yapılabileceği konusunda yapmış olduğu bir çok icraat sektördeki diğer yemek firmalarına ve rakiplerine ışık tutmaktadır.

Yemek Şirketi

yemek şirketi
Tabldot Yemek

Genel anlamda bilinen 3 farklı yemek sunumu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi alakart yemek hizmetidir. Bu hizmet restoranlar tarafından verilmektedir ve müşterinin talebi doğrultusunda üretilen yemekler için kullanılmaktadır. İkinci sunum şekli açık büfe sunumudur. Bu servis şeklinde, olabildiğince çok yemek sunumu yapılır ve kişi kendi tercihleri doğrultusunda istediği yemekleri alabilir. Açık büfe sunumu da genellikle lüks otellerde karşımıza çıkmaktadır. Üçüncü servis şekli ise tabldot servisidir. Tabldot servisinde öncesinde hazırlanmış olan menüler tercih seçeneği olmaksızın müşterilere sunulur. Tabldot servis şekli ise genellikle yemek şirketi dediğimiz şirketler tarafından sunulur ki, bu sektördeki en popüler hizmet şekli budur.

Yemek şirketleri tabldot sunumunu zenginleştirmek adına menülerini genişletebilmekte ve bu menü içerisinde farklı seçenekleri müşterilerine sunabilmektedir. Ya da bazı yemek şirketleri menülerin oluşturması işlemini müşterilerine bırakabilmektedir. Kısacası tabldot hizmetini, daha lüks bir hizmet olan alakart ya da açık büfe hizmet türlerine dönüştürmek adına çaba gösterilmektedir. Bu ve benzeri metotlar müşteriler tarafından takdir görmekte ve en azından kısmi olarak hizmeti daha tercih edilebilebilir bir hale getirmektedir.

Ortalama bir yemek şirketi günlük 1000 adet yemek üretmektedir. Toplamda 5000 yemek şirketi olduğu bilinmektedir. Bu ortalamayı da hesaba katarsak yaklaşık olarak günlük 5 milyon adet yemek tabldot esası ya da genişletilmiş tabldot hizmeti olarak verilmektedir.

Tabldot Yemek Nedir?

Tabldot yemek, alakart restoranların aksine size özel yemeklerin yapılmadığı, hazırda olan günün yemekleri ya da günün menüsündeki yemeklerin servis edildiği yemek yöntemidir. Yani tabldot yemek, önceden hazırlanmış bir menünün sabit bir fiyat teklifi sunularak hizmet verilmesidir.

Tabldot Yemek Avantajları

  • Tabldot yemekte menüler genellikle planlı şekilde yapılır. Böylece düzenli olarak tabldot yemek tüketilmesi sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlayabilmektedir. Tabi ki buradaki önemli faktör tabldot yemek menüsünün bir uzman tarafından hazırlanmış olmasıdır. Aksi halde bu avantaj dezavantaja dönüşerek sağlıksız beslenmeyi beraberinde getirmiş olabilir.
  • Tabldot yemek fiyat olarak oldukça önemli avantajlara sahiptir. Çünkü standart bir hizmet neticesinde standartlaşmanın vermiş olduğu tüm maliyet avantajlarını içeriğinde barındırır. Ayrıca israf ve ziyan olarak da önemi maliyet avantajlarına sahiptir.
  • Tabldot yemeğin bir başka avantajı da zamandır. Belki ilk bakışta önemli görülmeyebilir fakat özellikle büyük şirketler için olmazsa olmaz bir konudur bu zaman konusu. Çünkü alakart yemek hizmetiyle tabldot yemek hizmeti arasında ciddi derecede zaman farkı bulunmaktadır. Tabldot yemek toplu olarak yapıldığından dolayı yapılış süresi (örneğin 200 dakika 100 kişi yemek yiyorsa 2 dakika) kişi başı olarak çok kısa bir zamana tekabül eder. Öte yandan alakart ise yemeğine göre değişmekle beraber 20 dakika ila 40 dakikayı bulabilen sürelerde gerçekleşir.

Tabldot Yemek Dezavantajları

  • Tabldot yemekler toplu olarak üretilmesinden dolayı lezzet kalitesi olarak alakart hizmete göre doğal olarak daha düşüktür.
  • Tabldot yemekler istenmeyen yemeklerin menüde olması durumunda israf ve ziyana yol açabilmektedir. Özellikle bir çok kişi tarafından beğenilmeyen bir yemeğin (Örneğin; brokoli yemeği) menüye konulması durumunda o yemek herkes tarafından tüketilmeyeceğinden dolayı israfa yol açabilmektedir.

Bu yazıda tabldot yemeğin ne olduğu ve tabldot yemeğin avantajları ve dezavantajları karşılaştırmalı olarak anlatılmıştır. Konu hakkında daha detaylı bilgi için diğer makale ve yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Tabldot ve türevleri hakkında her türlü bilgi için sitemizi araştırabilirsiniz.

İletişim
Net Kurumsal Tabldot Yemek
Çobançeşme Mah. Nish İstanbul C/68 Bahçelievler/İSTANBUL
Tel: (0212) 438 0 954
Fax: (0212) 438 0 953
Web: www.tabldot.org
E-Posta: info@tabldot.org
Anahtar Kelimeler

tabldot, tabldot yemek, tabldot yemek firması, yemek şirketi, catering firması, catering şirketi, yemek firmaları, yemek şirketleri, catering firmaları, catering şirketleri, istanbul yemek firmaları, tabldot yemek firmaları, toplu yemek firmaları, hazır yemek firmaları, büyük catering firmaları, catering hizmeti, catering hizmetleri

Tabldot