Destek Hattı: (0212) 438 0 954

Tabldot

tabldot yemek

Tabldot (Tabildot)

Tabldot denildiğinde ilk akla gelen seçmesiz yemektir. Tabldot kelime anlamı, sabit bir fiyat garantisi ile standart bir menünün her gün verilmesi demektir. Buradan yola çıkarak tabldot denildiğinde, seçme şansınız yok fakat sabit fiyat garantisi olması, yemeklerin maliyetlerini aşağıya düşüreceğinden çoğu zaman firmalar için mantıklı bir tercih olmuştur. Özellikle tabldot yemek menüleri, kalori değerleri  ve uyum kriterleri göz önüne alınarak hazırlanmışsa tabldot yemek, seçmeli yemek olan alakart menüden bile sağlıklı bir beslenme yöntemi olduğu iddia edilebilir.

Tabldot Yemek Menüsü Oluşturma Kriterleri

Bir tabldot yemek menüsü oluşturmak için göz önünde bulundurması gereken başlıca kriterler şu şekilde olmalıdır:

  1. Kalori Değerleri: Tabldot yemek hizmeti verilen firma ya da sektöre göre çalışanların ihtiyacı olan kalori değerleri hesaplanarak (günlük ort. Erkek için: 2000-2500 / Kadın için: 1750-2250), menüler oluşturulmalıdır. Örneğin, bir inşaat işçisi için bu değer 5000 kaloriye kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple bir inşaat işçisi için hazırlanan öğle yemeği yaklaşık 1500 kalori olmalıdır.
  2. Tat Uyumu: İdeal bir tabldot yemek menüsü, yemeklerin birbirine olan uyumu doğrultusunda başarılıdır. Ülkemizde popüler olan kuru fasülye – pilav ikilisi örnek olarak verilebilir. Çorba olarak mercimek çorbası, 4. çeşit olarak da ayran, cacık, yoğurt gibi bir tamamlayıcı tercih edilebilir.
  3. Renk Uyumu: Menüler hazırlanırken yemeklerin görselliği de çok önemli olmalıdır. Çünkü bir yemek öncelikle göze hitap etmelidir. Bu sebeple planlanan menülerdeki yemeklerin birbirleri arasındaki renk uyumu ve yemeklerdeki süslemeler gibi noktalar göz önüne alınmalıdır.

Tabldot Yemek Firması

Bir tabldot yemek firması, tabldot yemek hizmetini eksiksiz verebilmesi için yukarıdaki şartları yerine getirmelidir. Günümüzde tabldot yemek firmalarının çoğunluğunun menü oluşturma noktasında bu kriterleri sağlamadığını ve hatta resmi belge ve sertifikasyonlarının dahi yapılmadığını varsayarsak, dünya standartlarında bir yemek üretimi için bu şartlar yerine getirilmelidir.

İletişim
Net Kurumsal Tabldot Yemek
Çobançeşme Mah. Nish İstanbul C/68 Bahçelievler/İSTANBUL
Tel: (0212) 438 0 954
Fax: (0212) 438 0 953
Web: www.tabldot.org
E-Posta: info@tabldot.org
Anahtar Kelimeler
tabldot, tabldot yemek, tabldot yemek firmaları, tabldot yemek şirketleri, yemek firmaları, catering şirketleri
Tabldot