Destek Hattı: (0212) 438 0 954

Makaleler

Organik İle Doğal Arasındaki Fark

organik ve doğal

Özellikle catering ve yemek firmalarının bulunduğu gıda sektöründe giderek artan katkı maddeleri ve kimyasallar bizleri daha sağlıklı ürünler almaya yöneltiyor. Son yıllarda gıda ile ilgili ortaya çıkan birçok haberden sonra, bir ürünün etiketinde “doğal” ya da “organik” ibaresi görmemiz o ürünü tercih etmemize neden olabiliyor.

Çoğu zaman organik ve doğal kelimeleri birbirine karıştırılmakta, aynı anlama geldiği düşünülmektedir.

T.C. Tarım Bakanlığı’na göre organik tarım; insana ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşamasında kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Doğal dengeyi koruyarak hava ve su gibi yaşamsal kaynakların ve doğal hayatın korunmasını amaçlayan bir üretim yöntemidir.

Yani organik ürün; üretiminde hiçbir kimyasal maddenin ya da tarım ilacının kullanılmadığı, çevreye ve sağlığa zararsız üretim şeklini esas alan bir tarım çeşidinden elde edilen üründür. Organik ürünlerin üretimden satışa sunulana kadar gelen tüm süreçlerde kontrol edilmeli ve tek tek sertifika almalıdır.

Doğal ürünü açıklayacak olursak; doğal, kelime anlamı olarak doğada bulunan, doğal olarak yetişen demektir. Yani üretiminde hiçbir kimyasal gübre ve katkı maddesi kullanılmadan, doğada kendiliğinden yetişen anlamındadır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi doğal ürünleri yapay tatlandırıcı, renk ve sentetik katkı içermeyen ürünler olarak tanımlıyor.

doğal meyveDoğal ürünler ile organik ürünlerin farkı da burada karşımıza çıkıyor. Organik ürünlerin aksine doğal ürünlerin üretim süreçlerinde herhangi bir sertifika zorunluluğu ve kontrol süreci yoktur. Herhangi biri bahçede, serada herhangi bir yöntemle sebze – meyve yetiştirerek bunu doğal ürün etiketiyle pazarlayabilir. Oysa doğal ürünlere sanayi dumanı bulaşabilir ya da aynı zamanda çevrede kullanılan kimyasalların rüzgâr aracılığıyla ürüne bulaşma riski vardır.

Doğal ürün etiketi de kesinlikle sağlıklı bir tanımlama olsa da yapılan araştırmalara göre doğal olarak etiketlenmiş ürünlerde ciddi oranda farklı katkı maddelerinin kullanıldığını görülmektedir. Bu tip ürünleri satın alırken yanıltma olabileceğine dikkat etmek gerekmektedir. Her zaman ürün ambalajındaki içindekiler bölümünü incelemeyi ve güvendiğiniz firmaların ürünlerini satın almayı unutmamalıyız.

Kahvaltının Önemi

kahvaltının önemi

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Daha dinç, verimli ve sağlıklı kişiler her gün düzenli şekilde “kahvaltı” yapan kişilerdir.

Düzenli kahvaltı yapmıyorsanız, yorgunluk, bitkinlik ve konsantrasyon düşüklüğü gibi sorunlar yaşarsınız. Özellikle çocuklara kahvaltı alışkanlığını aşılamamız gerekir. Dengeli ve zengin bir kahvaltı ayrıca formda kalmanıza yardımcı olur ve daha fit görünmenizi sağlar. Kahvaltıyı ve günün diğer öğünlerini atlayıp akşam tıka basa yemek yemek, hem sağlık açısından çok zararlıdır hem de hızlıca kilo aldırır. Sağlık açısından en uygun beslenme şekli, sabah sıkı bir kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin ise daha mütevazı ve hafif olmasıdır.

Peki, Kahvaltıda Ne Yemeliyiz?

Uyanır uyanmaz ve kahvaltıdan 20 dakika önce su içmenizi, her öğün öncesi olduğu gibi tavsiye ederiz. Kahvaltıda mutlaka meyve ve sebze bulundurun. Sebzelere limon eklemek ayrıca faydalı olacaktır. Bunlara ek olarak protein, süt, peynir, yumurta gibi ürünler de kahvaltıda yer almalıdır. Özellikle çocuklar için pekmezin faydaları yadsınamaz.

Doğal müsli ürünleri ile birlikte taze ve kuru meyve, buna ek olarak da süt veya taze sıkılmış portakal suyu, yanında da bal ya da pekmez ile hazırlanabilir. Özellikle çocuklar için pratiktir ve okul günleri tercih edilir. Ceviz, fındık, badem, kuru üzüm de kahvaltı sofralarında bulundurulmalı. Çocuklarımıza ceviz fındık yemeleri aşılanırsa günleri epey enerji dolu ve güzel geçer.

Kahvaltıda içecek olarak yetişkinler için açık ve şekersiz çaylar ve çocuklar için de taze meyve suyu ya da süt iyi bir seçim olacaktır. Ekmek tüketimini abartmamayı ve mümkün olduğunca doğal organik besinleri tercih etmenizi öneririz.

Toplu Yemek Sektöründe Kahvaltı

Kahvaltı genel önemiyle birlikte toplu yemek sektöründe de oldukça önemlidir. Tabldot yemek firmalarının kahvaltı standartları firmadan firmaya göre değişmekle birlikte, catering sektöründe standart olarak kabul edilen 6 ya da 8 çeşit kahvaltı hizmeti uygulanmaktadır.

Örnek 6 Çeşit Kahvaltı Menüsü:

1- Peynir

2- Zeytin

3- Bal

4- Tereyağ

5- Çilek Reçeli

6- Yumurta

Yemek firmaları, kimi zaman açık büfe kimi zaman ise paketlenmiş halde bu hizmeti sunmaktadır. Şirketlerde çalışanlar üzerinde yapılan araştırmalar yüksek oranda kahvaltı yapmayan personel olduğu tespit edilmiştir. Bu da hem çalışanın ileride yaşanacak olası sağlık problemleri yaşamasına, hem de çalıştığı şirketteki verimliliğini düşüren bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeplerden ötürü şirketlere, yemek firmalarından kahvaltı hizmeti almasını öneriyoruz.

Hurmanın Başlıca Faydaları

Hurmanın Faydaları

Hurma, daha çok Ramazan ayında tüketilen, tropikal, ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişen bir ağacın meyvesidir.

Hurma, insanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden biridir. Tam olarak bilinmemekle beraber 8000 yıl önce Babil’in en eski yerlileri Sümerler tarafından Hint Yarımadasının batısında yetiştirildiği düşünülmektedir.

Hem sağlıklı hem de lezzetli bir meyve olan hurma; şeker, protein, lif, çeşitli yağlar ve 16 farklı mineral içermektedir. Ayrıca hurma A, B1, B2 ve C vitamini kaynağıdır.

Geleneksel iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurmanın tüketimi sadece Ramazan ayı ile sınırlı kalmamalıdır. Bu faydalarından dolayı yemek firmalarının düzenlediği ramazan iftar organizasyonlarında mutlaka tercih edilmektedir.

Başlıca Faydaları

hurma

Hurma

Antioksidan görevi görür, kansere yakalanma riskini azaltır. Vücudu temizler ve yaşlanmadan dolayı kaynaklanan hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Kalp hastalıklarından korur. Hafıza kaybı riskini azaltır. Beyin ve hafızaya destek verir. Vücudumuzun laboratuvarı olan karaciğerin güçlenmesi ve görevini sağlıklı bir şekilde yapmasına yardımcı olur. Göz sağlığının ve sinirlerinin korunması için düzenli olarak hurma tüketmek gerekir. Sarılık ve anemiye karşı şifa kaynağıdır.

Şeker seviyesini dengeler, diyabet ve yüksek tansiyon hastalıklarını tedavi edici özelliğe sahiptir. Bu özelliği nedeniyle uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Damar sertliği ve kolesterole karşı olumlu etkisi olan hurma, sindirim sistemine de oldukça faydalıdır. Çocuk gelişimine ciddi katkısı vardır.

Hurma uzun süre saklanabilen bir meyvedir. Diğer meyvelerin aksine, bekledikçe besin değeri artar. Bu nedenle hurmayı yılın 12 ayı tüketebilirsiniz.

 

Sayfa 1/612345...Son »
İletişim
Net Kurumsal Tabldot Yemek
Çobançeşme Mah. Nish İstanbul C/68 Bahçelievler/İSTANBUL
Tel: (0212) 438 0 954
Fax: (0212) 438 0 953
Web: www.tabldot.org
E-Posta: info@tabldot.org
Anahtar Kelimeler
tabldot, tabldot yemek, tabldot yemek firmaları, tabldot yemek şirketleri, yemek firmaları, catering şirketleri
Tabldot