Destek Hattı: (0212) 438 0 954

Makaleler

Tabldot Yemek

istanbul tabldot yemek

İstanbul’da tabldot yemek firması için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bir tabldot yemek firmasından beklediğiniz herşeyin fazlasını karşılayacak kadar geniş kapsamlı ve profesyonel bir catering firması olan Net Kurumsal tabldot ve toplu yemek ihtiyaçlarınız için sizlere profesyonel çözümler üretir.

Tabldot Yemek Firması

İstanbul’un hemen her bölgesinde aktif olarak taşımalı tabldot yemek hizmeti veriyor ve 150 kişinin üstündeki firmalar için de yerinde üretim yemek hizmeti verebiliyoruz. Tabldot yemeğin yanı sıra çoktan seçmeli menümüzden kendi menünüzü de kendiniz oluşturabiliyorsunuz. Ya da birden çok ana yemek isteyerek ikameli yemek hizmetinden de faydalanabiliyorsunuz. Şirketinizin yemekhanesi alakart restoran şekline bürünüyor.

Mevsime Göre Beslenme

mevsimlere göre beslenme

Besin maddelerini mevsiminde tüketmekten daha sağlıklı bir durum yoktur.  En sağlıklı ve en güvenilir gıda mevsiminde tüketilendir.

Mevsiminde tükettiğimiz gıdalardan gerekli oranlarda besin öğelerini vücudumuza alabiliriz, her besinin besleyici değerleri kendi mevsiminde ve doğal yollarla yetiştirildiği takdirde daha yüksek seviyelerdedir. Mevsim dışı tüketilen besinler insan sağlığının bozulmasına yol açarak hastalıklara neden olabilir çünkü mevsim dışı tüketilen ürünlerin besin değerleri daha düşük olur. Aynı zamanda daha lezzetsiz ve de daha pahalıdırlar.

Mevsiminde tüketilen birçok gıdanın, bazı hastalıklara karşısı koruyucu özellikleri ve hastalıkları iyileştirici özellikleri mevcuttur. Örneğin; domates, mevsiminde ve çiğ tüketildiği takdirde kemik erimesini önleyebilme özelliğine sahip bir besin maddesidir.

Maalesef ki günümüzde kullanılan yiyecek işleme yöntemleri, katkı maddeleri, ilaçlamalar, aşılamalar, hormonlar vb. yöntemler kullanılarak her besin maddesi, her mevsim yenilebilir ve bulunabilir durumdadır.

YAZ mevsiminde doğal alarak bulunun bazı sebze ve meyveler;

Karpuz, kavun, erik, taze patates, kiraz, bamya, semizotu, yeşilbiber, çilek, kayısı, incir, patlıcan

KIŞ mevsiminde doğal olarak bulunan sebze ve meyveler;

Bal kabağı, pırasa, lahana, nar, kestane, elma, portakal, mandalina, muz,

Yaz sebzelerini kışında kullanabilmek isteyenlerin yapması gerekenler;

Yazın alınan sebzeleri haşlama ve şoklama yöntemi ile derin dondurucuda saklamak

Eski zamanlarda yapıldığı gibi konserve yapmak

Yaz sebze ve meyvesini kullanabilmek adına evde de rahatlıkla uygulanabilen basit ve katkı maddesiz yöntemlerdir.

Marketlerde bulunan, konserve ürünleri tercih etmek daha zahmetsiz gibi görünse de içlerinde bulunan koruyucular ve katkı maddelerinden dolayı son derece sağlıksızdır.

Tabldot yemek üreticileri yukarıdaki şartlar doğrultusunda aylık yemek menülerini oluşturmaktadır.

Gıda Alerjisi

gıda alerjisi

Bağışıklık sistemimizin yediğimiz ya da içtiğimiz her hangi bir maddeye karşı anormal reaksiyon göstermesi gıda alerjisi olarak adlandırılabilir.

Gıda alerjisinde,  proteinlerin tetikleyici rol oynamasıyla birlikte bağışıklık sistemimizin o maddede bulunan proteine tepki vermesiyle oluşur. Özellikle içerisindeki protein oranının fazlalığından dolayı gıda alerjisine sebep olması bazı gıda maddelerinde daha fazladır.

Kişinin he hangi bir gıda maddesine alerjisi olup olmadığı deri veya kan testleri ile anlaşılabilir.

En çok karşılaşılan alerjen maddeler:

 • Buğday, soya, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, yer fıstığı, süt ve süt ürünleri
 • En yaygın gıda alerjisi FISTIK alerjisidir.

Gıda alerjisi hemen ortaya çıkabileceği gibi birkaç saat içerisinde de ortaya çıkabilen bir durumdur. Gıda alerjisinin meydana gelme süresi vücudun gıda maddesine olan hassasiyetine göre değişkenlik gösterir.

Gıda alerjisinin çocukluk ya da yetişkinlik gibi dönemler ile herhangi bir ilgisi yoktur. Çocukluk döneminde görülmeyen herhangi bir gıda alerjisi yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir. Çocukluk döneminde ortaya çıkmayan gıda alerjilerinin % 15’lik bir kısmı yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilmektedir. Gıda alerjisinin günümüzde bilinen herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Gıda alerjisinden korunmanın tek yolu, alerjisi olduğumuz maddeyi ve o maddeleri içeren herhangi bir gıdayı tüketmemek, örneğin; fıstık alerjisi olan bir kişinin, fıstıklı dondurma veya fıstıklı keki de tüketmemesi gereklidir. Gıda alerjilerinde alerjen olan gıdanın çok az küçücük bir miktarı bile reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

Besin alerjisine sahip bir kişi, alerjen maddeyi tükettiği zaman her zaman aynı reaksiyonu yaşar diye bir durum söz konusu değildir. Aynı kişide farklı zamanlarda farklı reaksiyonlarda meydana gelebilir.

Alerjiye sebebiyet veren gıda maddelerinin çoğunluğu ev dışı tüketim kaynaklıdır. Evde yapılan gıdaların içeriği bu doğrultuda hazırlanır, fakat dışarıda yenen gıdalar için aynı durum söz konusu değildir. Birçok gıda maddesinin içerik kısmına yazılmayan maddelerde katılmaktadır.  Yemek firmalarının yapması gereken ürünlerin üzerine alerjendir veya alerjen madde içerir diye belirtip içerisinde hangi alerjen maddelerin konulduğunun yazılmasıdır. Gününüzde bu uygulamayı uygulayan firmalar olmakla birlikte uygulamayan birçok gıda üretim firması da bulunmaktadır.

Gıda alerjisine sahip bir kişi hayatını bu doğrultuda planlamalı. Birkaç örnek ile açıklamak gerekirse,

 • Bir ürünü alırken içeriğine dikkat etmeli
 • Bir restoranda gittiğinde menüde yazan yemeklerin içeriğini öğrenmesi (yemek isimlerinin yanlarında içerdiği alerjen maddeler belirtilmedi ise)

Gıda alerjilerinin belirtileri 3 çeşittir:

 1. Sindirim Sistemi Belirtileri
 2. Solunun Sistemi Belirtileri
 3. Deri Üzerinde meydana gelen belirtiler

Gıda alerjisinin hafif belirtiler ile de atlatılabilir,

 • İshal
 • Karın krampları
 • Hapşırma
 • Mide bulantısı
 • Şişkinlik
 • Gözlerde sulanma

Şiddetli belirtiler ise;

 • Bayılmak
 • Nefes almada zorluk ya da hırıltılı bir şekilde nefes almak
 • Dil, dudak ve gırtlak bölgelerinde şişlikler, yutmada zorlanmalar

GIDA ALERJİSİNİN EN TEHLİKELİ SONUCU ANAFİLAKSİ ŞOKUDUR. Anafilaksi şokunun yaşandığı durumlarında hemen müdahale edilemezse kişinin hayatını kaybetmesi muhtemeldir.

Sayfa 1/41234
İletişim
Net Kurumsal Tabldot Yemek
Çobançeşme Mah. Nish İstanbul C/68 Bahçelievler/İSTANBUL
Tel: (0212) 438 0 954
Fax: (0212) 438 0 953
Web: www.tabldot.org
E-Posta: info@tabldot.org
Anahtar Kelimeler
tabldot, tabldot yemek, tabldot yemek firmaları
Tabldot